Z psem do lekarza

Obowiązki właściciela psa

Wiosenna aura sprzyja częstszym i dłuższym spacerom z czworonożnymi podopiecznymi. Na nieszczęście zwiększa się również ryzyko, że pies w trakcie intensywniejszych plenerowych zabaw, ulegnie kontuzji, stoczy walkę z innymi zwierzęciem, lub nadepnie na ostre krawędzie.

To jak leczyć rany u psa, zależy od typu doznanych obrażeń. O ile skaleczenie, czy zadrapanie powstało na częściach ciała, które łatwo ulegają zabrudzeniu, jak przykładowo. poduszki łap, należy ją zabandażować, aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania. Konieczne jest również oczyszczenia rany. W tym celu, należałoby przemyć ją wodą i osuszyć. Do dezynfekcji można też użyć 3% roztworu wody utlenionej, słonej wody, albo fachowego środka odkażającego. Dzięki temu rana będzie goiła się szybciej, nie powodując dodatkowych dolegliwości tj. opuchlizna, zaczerwienienie, ropienie. Otwarta rana u psa zwykle daje cztery podstawowe objawy: uszkodzenie mechaniczne skóry, ból, krwawienie i wzmożone lizanie. Szybka reakcja na te zachowania, pozwoli natychmiast ulżyć zwierzęciu w cierpieniu.

Innego podejścia i metod leczenia wymagają trudno gojące się rany u psa. Zwykle są one rezultatem stoczonych walk z innymi psami. Ponieważ, w przeważającej ilości przypadków, są to ciężkie obrażenia, konieczny jest kontakt z weterynarzem, który nie tylko obejrzy rany i zaleci najlepiej adekwatny rodzaj leczenia, ale również przepisze środki, które będą wspomagać szybsze gojenie się rany.

Uszkodzona opuszka u psa, zwykle jest rezultatem nadepnięcia przez zwierzę na potłuczone butelki, czy ostre krawędzie metalowych puszek. Pies zaczyna natychmiast kuleć i to powinno być wystarczającym powodem, żeby udać się do lekarza, który zszyje skaleczenie, zanim w ranę wda się infekcja. Zwykle 1-wszy kontakt ze specjalistą, powinien nastąpić w ciągu sześciu godzin od doznana przez psa urazu - tzw. "złoty okres".

Jednym z częściej powtarzanych mitów jest przekonaniem o tym, że pies sam "wyliże się" z doznanych obrażeń. Jeśli rzeczywiście ślina psa zawiera lizozym, który ma działanie bakteriobójcze, o tyle permanentne lizanie rany, utrudniać będzie leczenie, przez wzgląd na dodatkowe drażnienie skóry. Z tego także względu tak ważna jest pomoc człowieka, udzielona czworonożnemu przyjacielowi.

Sprawdź: otarcia u psa.